Ziya AZAZİ
Ruhsal, Bedensel
Eğitmenin Etkinliklerini Görüntüle

Biyografi

Merhaba, Ben Ziya Azazi

1969 yılında Antakya Türkiye’de doğdum.  1986-1991 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Madencilik Fakültesi’nde eğitim gördüm ve bu sırada jimnastik eğitimi aldım. 1990’dan 1994’e kadar İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda ilk koreografik çalışmalarımı yaptım.

1994-1998 yılları arasında  Tanz Atelier Sebastian Prantl (TAW), Tanz Hotel ve Willi Dorner ile birlikte çalıştım. 1999’da Viyana’da“Unterwegs Tabula Rasa” adlı solo performansı sahneledikten sonra Summer Dance Week Vienna (Dance Web) tarafından bursla ödüllendirildim ve  Ballet İnternational Dergisi tarafından“Avusturya’da Yılın En Çok Öne Çıkan Dansçısı” ünvanını aldım.

1999’da ilk kez geleneksel sufi dansını araştırmaya başladım. Bu dansı farklı koreografilerle yorumlayarak “Work in Progress I”  (2001), “Work in Progress II” (2003) solo koreografilerini oluşturdum. Bu süreçte Vienna Volksoper, Theaterhaus, Stuttgart ve Grand Théâtre de Genevre ile çalışmalarıma devam ettim.

Bu yıllarda geleneksel danslara olan ilgim devam etti ve bu danslardan edindiğim deneysellik ve tekrar bilgisini sanatsal ve duygusal yönelimleriyle birleştirdim. Bu dönemin ürünleri olan  “Dervish in Progress” (2004) ve “Azab” (2005) adlı iki solo çalışmasını, daha sonra birleştirerek “Dervish” adlı eserimi oluşturdum.

Solo dansının gücünü; devam eden araştırmalarımla zenginleştirirken,  farklı disiplinlerle etkileşim halinde kalmayı da sürdürdüm. Bu dönemde Fransız Müzisyen Serge Adam’la birlikte“Icons” (2007) adlı projeyi geliştirdim. Bu projede, ikonlaşmayı ve geleneksel ile kurulan ilişkileri sorguladım.

Geleneksel ile ilgili sorgulamalarım, tekrarın nitelikleri ve yaşam döngüsü üzerine uzun yıllar süren araştırmalarım, bana solo dansına ateşi eklemeye yönelti.  Ateşin doğal özelliklerini dansımla harmanladım. Bu süreçte ortaya çıkan çalışmaya “Ember” (2010) adını verdim.

Ateş ile olan etkileşimim, dönüş hareketi üzerine çalışmalarım ve döngüsellik kavramı üzerine düşüncelerim  “Energy”(2012) adlı projemin oluşmasını sağladı. Bu projede, yine farklı disiplinlerle çalışmayı tercih ettim; enerjinin sonsuz dönüşümünü ve onun estetiğini seyirciyle paylaştım.

Son projem   “Bolero” (2014) da ise, Ravel’in müziğindeki muhteşem tekrar döngüsü ile kendi dansımın estetiğini  birleştirdim.  Bu soloda yıllar içinde geliştirdiğim tüm tekniği yansıtmanın yanı sıra teknolojinin imkanlarını da kullanarak seyirciye farklı bir dans dinamiği sundum.

Kariyerim boyunca dansçı ve koreograf olarak bir çok ürün ortaya koymanın yanında, workshoplara da çok önem verdim.  Zaman içerisinde edindiğim tüm tecrübeleri aktarmaya çalışarak, insanların sınırlarını genişletmesinde ve kendi içlerindeki gücü keşfetmelerinde rehberlik etmeye  çaba gösterdim.

Şu anda Viyana’da yaşıyorum ve  yeni projeler üretmeye ve workshop çalışmalarına devam ediyorum.

Bireysel Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.

EĞİTMENİN ETKİNLİKLERİ