Figen Kırca kimdir?

Merhaba Ben Figen Kırca

1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Öğrenimime Japonya’da International University of Japan ve A.B.D’de University of Southern California’da devam ettim. Uluslararası pazarlama alanındaki bu MBA programı ile hem teorik hem de pratik deneyimlerle Türkiye’ye döndükten sonra L’oréal Türkiye ve Coty Kozmetik’te marka yöneticiliği yaptım. 1999’da katıldığım Eczacıbaşı Topluluğu’nda NIVEA markasının yönetiminde farklı görevler aldım. Son olarak, Girişim Pazarlama’da pazarlama direktörlüğü görevini yürüttüm.

2005 yılında ‘koçluk’ ile tanıştım. İngiltere’de Coaching & Mentoring International ve The Coaching Academy’den profesyonel koçluk eğitimi aldım. Diploma in Coaching Practice programını bitirerek; İngiltere’nin en büyük akreditasyon kurumlarından National Open College Network’ün Level 3 Advanced Level derecelendirmesine sahip oldum. Ayrıca Gestalt Center for Organization and Systems Development’dan grup koçluğu eğitimi aldım.

Bu temel koçluk eğitimlerinin ardından; LIFEFOCUS’u (www.lifefocus-tr.com) kurdum. Gençlere yönelik “MAGIC” özel koçluk programının sertifikasını ve uygulama hakkını aldım. Bu programı üniversite ve kurumlarda, öğrenciler ve işe yeni başlayan çalışanlarla yürütmekteyim. The Parent Coaching Academy‘nin ebeveyn koçluğu programına katıldım.

Bu programın Türkiye’de tek uygulayıcısı ve anne baba koçluğunun öncülerinden oldum. Özellikle; kurumlarda çalışanların “çalışan, eş ve ebeveynlik- rollerini kendilerini iyi hissederek yönetebilmelerine destek olmak amacıyla programlar ve eğitimler hazırlamak ve sunmak iş dünyasında yarattığı bir farktır. Ayrıca; daha bütünsel bir yaklaşımla; kurumlara “ebeveyn dostu” şirket olmak konusunda danışmanlık yapmaktayım.

Ayrıca, kariyer geçiş dönemlerinde yönetici ve çalışanları destekleyen “outplacement-kariyer destek programları”nda yer almaktayım. Orta ve üst düzey yöneticilere yönelik liderlik gelişim programları yönetmekte ve koçluk yapıyorum. Harrison Assessments yetenek yönetim sistemi akredite uygulayıcısı ve danışmanı olarak kurumlara çalışan gelişim, çalışan bağlılık ve kalıcılığı konularında danışmanlık yapıyorum.

Evli ve 17 yaşında bir erkek çocuk annesiyim.