Figen Kırca kimdir?

Merhaba Ben Figen Küçükkoner Kırca

Yirmi seneyi aşkın bir süredir iş hayatındayım. Kariyerimin yarısından çoğunu pazarlama alanında çalışarak geçirdim. L’oréal Türkiye ve Coty Kozmetik’te marka yöneticiliği yaptım. 1999’da katıldığım Eczacıbaşı Topluluğu’nda NIVEA markasının yönetiminde farklı görevler aldım. Son olarak, Eczacıbaşı Girişim Pazarlama’da yerel markaların pazarlama direktörlüğünü yürüttüm.

2005 yılında ‘koçluk’ ile tanıştım. Önceleri sadece kişisel gelişim için merak saldığım bir konuydu. Sonra hayatıma kattıklarını görünce daha da ileri gidip koç oldum. Sonunda, bu coşku içimde öyle bir taşma noktasında geldi ki 2007 senesinde koçluğu profesyonel olarak yapmaya karar verdim.

2005 yılından itibaren koçluk yolunda donanmaya başladım:

  • İngiltere’de Coaching & Mentoring International ve The Coaching Academy’den profesyonel koçluk eğitimi aldım. Diploma in Coaching Practice programını bitirerek; İngiltere’nin en büyük akreditasyon kurumlarından National Open College Network’ün Level 3 Advanced Level derecelendirmesini aldım.
  • Genç/çocuklara özel koçluk programı MAGIC’in sertifika ve uygulama hakkını aldım.
  • The Parent Coaching Academy’nin anne babalara yönelik özel koçluk programına katıldım ve bu akademi ile işbirliği içinde çalışmaya başladım; programlarının Türkiye’de tek uygulayıcısı oldum.
  • Gestalt Center for Organization and Systems Development’dan grup koçluğu konusunda eğitim aldım.

 

Bu koçluk eğitimleri ile birlikte şirketim LIFEFOCUS’u kurdum (www.lifefocus-tr.com) ve iki özel alana yönelmeye karar verdim: Gençler ve anne babalar! Gençlere yönelik “MAGIC” koçluk programını Okan Üniversitesi ve birçok kurumda, öğrenciler ve işe yeni başlayan genç çalışanlarla yürütüyorum. Ayrıca üniversite öğrencilerine yönelik mentörlük projelerinde gönüllü olarak çalışıyorum.

Anne baba koçluğunu bireysel ve kurumsal olarak birçok alanda uygulayarak Türkiye’de bu yaklaşımın öncülerinden oldum; tanınmasına katkı sağladım.Özellikle; kurumlarda çalışanların “çalışan, eş ve ebeveynlik- rollerini kendilerini iyi hissederek yönetebilmelerine destek olmak amacıyla programlar ve eğitimler hazırlamak ve sunmak iş dünyasında yaratmaya çalıştığım bir fark. Ayrıca; kurumlara “ebeveyn dostu” şirket olmak konusunda danışmanlık yapmak ve bu tür uygulamaların arttığını görmek heyecan kaynağım.

Zaman içinde; çalıştığım kurumların ihtiyaçları, benim hayat anlayışımla örtüşen projeler ve işbirlikleri çalışma alanlarımı genişletmeme sebep oldu. Kariyer geçiş dönemlerinde bireyleri destekleyen “outplacement” programları yürütmeye başladım. Harrison Assessments akredite uygulayıcısı ve koçu oldum. Whole Life Profile eğitmeni oldum; iş-özel yaşam dengesi workshopları düzenlemeye başladım.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunuyum. Japonya’da International University of Japan ve ABD’de University of Southern California’da MBA yaparak eğitimimi tamamladım.