Günlük Hayatta Duygusal Dayanıklılık (Resilience) Kazanmanın 5 Yolu

Dünyaca ünlü neuroscientist Richard Davidson’ın bulgularına göre mindfulness’ın duygusal dayanıklılığı arttırdığı ve mindfulness meditasyon üzerinde daha çok zaman harcamanın beynin dayanıklılığına katkı sağladığı kanıtlandı. Bize yarar sağlamamakla birlikte, stres yaratan olayların yarattığı duygusal karmaşa, kendimiz ve çevremizdekilerle ilgili olumsuz hikayelerin türemesine neden olur. Örneğin, işe gitmeden önce eşinizle kavga ederseniz, tüm gün boyunca aranızda geçen konuşmayı kafanızda tekrarlayıp gereğinden fazla kaygı ve moral bozukluğunu yaratabilirsiniz. Mindfulness bu derin düşünmeyi azalttığı gibi, düzenli pratik edildiğinde beyninizi gelecekteki stres yaratacak olaylara daha dayanıklı hale getirir.

Öğretmenlik zamanlarımda, bazen stres seviyem inanılmaz yüksek olurdu. Yapacak çok işim olurdu ancak yeterli zamanım olmazdı. Bunun yanı sıra zorlayıcı davranışlar, ısrarcı ebeveynler ve yönetimden gelen isteklerle uğraşmak üzerimde baskı yaratırdı.

Neyse ki, bu zorluklarla başa çıkmak için elimde mindfulness vardı. Daha sonra fark ettim ki, mindulness ve benzer stratejiler bunların üstesinden gelmemde yardımcı oluyordu.

Duygusal dayanıklılığın birkaç önemli yönü vardır:

  • Olumlu ilişkiler-en önemli faktördür.
  • Plan yapma ve harekete geçme kabiliyeti
  • Olumsuz duygularla başa çıkma kapasitesi – mindfulness burada önemli yer tutar.
  • Etkili iletişim becerileri

Duygusal Dayanıklılık kazanmanın 5 yolu şudur:

  1. İlişkilerinizi besleyip, büyütün. Aileniz içinde ve dışında olumlu ve yararlı ilişkileriniz olsun. Eğer böyle ilişkilerinizin olmadığını düşünüyorsanız, bu durumu iyileştirmek için harekete geçin. Bir kulüp, yerel veya gönüllü gruplara ya da bir akşam kursuna katılın.
  2. Zorlukların içindeki anlamı bulun. Zorluklarla karşılaştığınızda, bu zorluklarla başa çıkma yöntemlerinizdeki olumlu yanları bulmaya çalışın. İnsanlar zorlu deneyimlerden sonra sıkça ilişkilerinin düzeldiğini, bilinçlerinin ve hayata karşı minnettarlıklarının arttığını fark ederler.
  3. İyimser olun. Mindfulness’ı kullanarak dikkatinizi olumsuz düşüncelerden gelecekle ilgili daha olumlu düşüncelere çevirin.  Umut ve iyimserlik bir seçimdir.  Krizlerinizi aşılamaz olarak görmekten vazgeçin. Stres yaratan olayların olmasına engel olamazsınız, ancak bu olaylara karşı tepkilerinizi değiştirebilirsiniz. Yapacağınız en küçük değişiklik önemlidir, ve meditasyon her zaman yararlıdır.
  4. Kararlı olun. Günün birinde bir şeylerin düzeleceğini ummak yerine kararlar alıp harekete geçin. Bu işte iyi değilseniz, bu beceriyi geliştirme yöntemlerini okuyun veya güvendiğiniz arkadaşlarınıza danışın. Hiçbir karar almamak da bir karardır.
  5. Değişimin hayatın parçası olduğunu kabullenin. Her şeyin iyi olacağına inanmak yerine, bir şeylerin değişmesini ve zorlukların ortaya çıkmasına hazırlıklı olun. Değişim hayatın bir parçasıdır. Hedefiniz kayıplardan ve acılardan kaçınmak yerine bununla etkili şekilde başa çıkmak olmalı.

Duygusal dayanıklılıkta esneklik oyunun en önemli parçasıdır. Hayattaki değişimlere uyum sağlamayı öğrenmek sizi zorluklarla başa çıkmaya yönlendirir.

Etki: Duygusal dayanıklılığınızı arttırmak için ne gibi adımlar atabilirsiniz? Bu, telefonu elinize alıp her gün bir arama yapmak kadar basit olabilir.

Bu yazı Shamash Alidina’nın The Mindful Way Through Stress kitabından adapte edilmiştir.

 

Yazan: Uzm.Psikolojik Danışman, Koç Zeynep BALCI

Kurucu Ortak

SiZe Bütünsel Yaklaşım