İşyerinde Zihinsel Zindeliği Artırmak İçin Neler Yapabiliriz?

Malum bilgi çağındayız. Zihin bu günlerde çok çalışıyor çünkü parayı o kazanıyor.

Beden zindeliği deyince aklımıza bedeni daha çok çalıştırmak “entrainer” etmek geliyor. Zihin için ise bu tamamen geçerli değil.

Peki zihin zindeliği deyince aklımıza ne gelmeli?

Zihinsel kapasiteyi artırma, var olanı etkin kullanma

Problem çözme ve en önemlisi stresle başa çıkabilme demek

Zihinsel zindelik için odağımızdaki  organımız beyin ve beynin herhangi bir kas gibi olduğunu ve egzersizlerle güçlenebildiğini, zihin kapasitesinin artırılabilir olduğunu kanıtlayan sayısız araştırma var.  Çok basit alışkanlıklarımızı farklılaştırarak beynimizi fazlasıyla güçlendirebilmemiz  ve problem çözme kapasitemizi artırmamız mümkün. Bununla ilgili işyerlerinde uygulayabileceğiniz ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Ancak günümüzde yorgun ve yoğun olan zihnimiz ciddi stress altındayken bu süreçleri yönetebilmek zihni sakinleştirmek ona kulak vermekle mümkün. Stresi doğuran en önemli faktör ise yoğun ajanlarımızdaki önceliklendirme eforu.  Bu efor bizde endişe kaygı pişmanlık üzüntü uyku bozukluğu yaratıyor. Bunun için ise günümüzde işe yararlılığı bilimsel olarak kanıtlanmış iki metod var: meditasyon ve mindfulness. Günde 10 dakika bu çalışmalara ayırarak sadece düşüncelerimizin değil duygularımızın da farkında kalıp mutluluk seviyemizi artırabiliriz. Ben bunu yapamam diyenler için çalışmalarınıza  yön verecek pek çok kaynak aplikasyon kitap mevcut ve evet herkes bunlarıbaşarabilir.

Peki ya ipuçları:

 1. Zihnimizden günde aklımızdan 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçiyor.Bu düşünceler ne hakkındaysa, hayatımız da ona göre şekilleniyor. Olumsuz düşüncelere kaçmak olumluya odaklanmaktan daha kolay ve beyin bunu öğrenince bir sonraki sefer daha kolay olumsuza odaklanabiliyor. Bu yüzden kendinizi olumsuz düşünceler arasında bulduğunuz anları farkedip olumlu düşünceleri bilinçli olarak seçin ve odaklanın.
 2. Bol ve temiz oksijen beyin için çok önemlidir. Oksijensiz kaldığımızda ölümü gerçekleşen ilk organımız beyindir. Mümkünse sık sık odanın penceresini açarak kendinize ve iş arkadaşlarınıza oksijen hediye edebilirsiniz. Yok bu mümkün değilse  muhakkak binadan dışarıya kısa bir mola için çıkmayı alışkanlık haline getirin.
 3. Beyninize yeni düşünme yolları tanıtın. Mesela ofisteki masanızın farklı bir alanını  kullanarak  çalışın. Veya düşüncelerinizi bilgisayara değil arada kalem kağıda yazarak analiz edin. Mesela kahvenizi karıştırırken ya da diğer günlük basit işleri yaparken sürekli kullandığınız elinizi değil diğer elinizi kullanın.
 4. Meditasyon ve minfulnesspratikleri öğrenin  ve yapın. En az 5 -10 dakika nefesinize odaklanmak zihninizi sakinleştir. Meditasyon sırasında zihniniz hep bir yerlere kaçabilir düşünceler arasında gidip gelebilir. Bu son derece normaldir. Önemli olan zihin  her kaçtığında tekrar tekrar zihni şimdiki ana ve nefese odaklayabilmektir. Pratik yapa yapa zihnin daha az hovardalık yaptığını deneyimleyeceksiniz.
 5. Her gün hayatınızın  içinde kısa molalar yaratın.Mesela 10 dakikalık bir tatil yapın. Gözlerini kapatın, derin bir nefes alın, kendinizi  deniz kenarında düşleyin. Güneşin sıcaklığını hissedin, dalgaları dinleyin, havadaki deniz kokusunu içinize çekin. Bu bir meditasyon aslında. Beyin kandırılabilir, ne düşünürseniz hayal ederseniz beyin onu gerçek olarak yaşar.
 6. Sakinleşme teknikleri kullanın.

Hayal edin, müzik dinleyin, kalkın ofis içinde yürüyün, dışarıya çıkın, sevdiğiniz bir iş arkadaşınızla kahve için.

 1. Kendinize müzik çalma listelerioluşturun, motive eden, rahatlatıcı müzikler eşliğinde excel dosyaları ile uğraşırken kulaklığınız size bir ziyafet sunsun.
 2. İş arkadaşlarınızı yakından tanımaya ve dostluklar oluşturmaya gayret edin.İş yaşamında da en önemli ihtiyacımız insan olduğumuzun hatırlanması, birilerinin bizi dinlemesi, ve paylaşmak değil mi?

Ayrıca sosyal destek alanları yaratmak çok önemli unutmayın.

 1. Gününüzü planlayın. Keşke yapmasaydım dedikleriniz, keşke yapsaydım dedikleriniz neler? Bunlarla ilgili bir yapın, listeler stresi azaltıyor. Bir sürü plan, az zaman var. Listenizde her güne yapılacak önemli üç madde ile başlayın. Bunları tamamladığınızda kendinizi tebrik edin.
 2. Araştırmalar gösteriyor ki işyerinde mizah gergin kasları ve zihinleri  gevşetiyor.  Yerinde ve doğru zamanda yapılan espriler size ve tüm ekibe iyi gelecektir.
 3. Başkalarının bakış açısından olaylara bakmaya azami özen gösterin.Bizim olaylara bir bakış açımız var, kendimize göre inandığımız, inanmadığımız, arkasında durduğumuz veya sorguladığımız  bir çok konu var. Bizim için zorluk yaratan durumlarda durup bir soralım bu durum karşısında acaba iş arkadaşımız, müdürümüz  aynı durumda ne düşünürdü, nasıl tepki verirdi diye?. Onların gözünden olaylara bakıp farklı bakış açılarından duruma odaklanmak düşünce yapınızı saplandığı yerden çıkarıp size esneklik getirecektir.
 4. Monoton işler yapmakbazen masa toplamak, dolaplardaki dosyaları ayıklamak, temizlik yapmak ruh halimizin olumsuzluğuna iyi bir şifa olabileceği gibi zihni de dinlendirecektir. Ne zaman hareket edersek, üretirsek, iş bitirirsek o zaman anda kalırız ve kendimizi çok daha iyi hissederiz.
 5. Farklı düşünme tarzları beynimizi geliştirir. Hiç ilginizi çekmeyen bir konuda iki kişinin sohbetini dinleyin. Size ilham veren kişilerle sohbet edin
 6. Atalarımızın dediği gibi: ‘sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’.Fiziksel zindelik, zihinsel zindelik getirir. Ofis saatlerinde de bol bol hareket etmeye özen gösterin. Asansör yerine merdivenleri kullanın.

 

Sibel Yücesan

Kurucu Ortak

SiZe Bütünsel Yaklaşım