MBSR

Mindfulness (Farkındalık) Temelli Stres Azaltma- 8 Haftalık Programı

(MBSR -Mindfulness-Based Stress Reduction)

8 haftada toplam 20 saatinizi daha kolay, neşeli, derinlikli, esnek ve dengeli bir yaşamı destekleyecek yeni araçları tanımak için ayırdığınızı hayal edin!

‘Mindfulness’ı yaşamınızın bundan sonrasını daha dolu yaşamanız için yapacağınız kısa süreli bir yatırım olarak görebilirsiniz.

MBSR, hastalık, ağrı ve stresle baş etmenize yardımcı olmak için zihninizi ve bedeninizi yatıştırmayı öğreneceğiniz bir programdır. Kişisel refahı geliştirir ve tekrar eden düşüncelerde kaybolmak, geçmiş ya da gelecek düşüncesinde kaybolmak yerine, şimdiki zamana nezaketle dönme yeteneğini geliştirerek hayatı  daha kapsamlı bir şekilde yaşamamızı sağlar. Bu şekilde bilinçsiz tepkiler vermek yerine bilinçli seçimler yapabiliriz.

Kendinize, ailenizden birine ya da bir dostunuza, yaşamla barışıklığı böylesine destekleyen bir hediye verdiğinizi düşünün.

Bu program, Jon Kabat-Zinn’in 1979’da University of Massachusetts Medical Center’da başlattığı ‘’8 haftalık Stresi-Azaltma (MBSR) programı’’ esas alınarak hazırlanmıştır.

Haftada bir gün 2 saatlik çalışmalarla 8 haftada tamamlanan program, Amerika ve Avrupa’nın pek çok ülkesinde sağlık sisteminin bir parçası olarak yer almaktadır. Tıp dünyasında saygıyla karşılanan bu program, sağlıklı ve iyi yaşamayı destekler. Kişinin bir yandan daha dengede olduğunu hissederken bir yandan da kendisine nasıl daha iyi bakacağını öğrenmesine yardımcı olur.

Eğer sağlıklı ve iyi olmak için bir adım atmak niyetindeyseniz, hızlı tempolu hayatınızda haftada sadece 2,5 saatinizi ayırarak kendinize yatırım yapabilirsiniz. Bir grup içinde , son derece katılımcı ve yapılandırılmış bir ortamda, dolu dolu yaşama becerilerinin alıştırmasını yapacaksınız.

Yaşamın girdaplarla dolu değişimlerinin altında yatan sağlıklı dengeyi tekrar keşfetmek ; güç, esneklik, dayanıklılık ve yenilenmek için hazırlıklı gelin.

Yaşamın girdaplarla dolu değişimlerinin altında yatan sağlıklı dengeyi tekrar keşfederek, güç, esneklik, dayanıklılık ve yenilenme için hazırlıklı gelin.

Kimler faydalanabilir?

Bu program pek çok farklı ihtiyaçlara cevap vermede son derece etkindir:

Stres- iş, okul, aile, maddi zorluklar, hastalıklar, yaşlanma, yas tutma, gelecek endişesi, kontrolün kaybolduğu hissi ile başa çıkma

Tıbbi durumlar- kronik hastalıklar, yüksek tansiyon, kanser, fibromiyalji, kalp hastalıkları, astım, deri hastalıkları ve diğer…

Psikolojik rahatsızlıklar- Anksiyete, panik, depresyon, tükenmişlik sendromu, uyku bozuklukları

Koruyucu ve iyileştirici olarak – Kendimize nasıl daha iyi bakarak daha denge de hissedeceğimizi öğreniriz

Bu program geleneksel tıbba bir alternatif olarak değil, onun bir tamamlayıcısı olarak hazırlanmıştır.

Programın içeriği: Program yönlendirmeli olarak 8 hafta (20 saat) sürmektedir. Son derece katılımcı, destekleyici ve yapılandırılmış şekilde yürütülen programın size sağlayacakları;

• Uzman eğitmen eşliğinde ‘Mindfulness’ meditasyonları yapmak

• Yumuşak gerinme hareketleri ve ‘mindful’ yoga

• Günlük hayatta farkındalığı arttırmak için grup paylaşımları ve ‘mindful’ iletişim çalışmaları

• Bireysel ihtiyaca dönük uygulama önerileri

Program, hem zorlayıcı hem de yaşamla barışık bir içerik sunar. Eğitmen güvenli bir alan sağlamada yetkin, destekleyici ve deneysel öğrenmeye teşvik edicidir. Sizleri de grup ve bireysel çalışmalarla bu metotları öğrenmeye, pratiğini yapmaya ve günlük yaşamınızın bir parçası haline getirmeye teşvik edecektir.

MBSR programında yer almaya karar verdiğinizde kendinize bu programın tamamına katılacağınızın sözünü de vermiş oluyorsunuz.

Katılımcılara MBSR 8 haftalık program sertifikası verilecektir.