Yeni Yıl Esintisini Fırtınaya Çevirmeyelim

Yeni yıl ilk sinyallerini Aralık 1’de mekan süslemeleri, yılbaşı ağaçları ile vermeye başladı. Hemen arkasından mağazaların vitrin süsleri ve yılbaşı kapları, kullanılan renkler değişti ve ortamı dore, lame, kırmızı, yeşil renklerin hakimiyeti sardı.
Tüm bunların ortasında yine mi dedim içimden, aman tanrım yine mi alışveriş yoğunluğu başlayacak. “Yine mi listeler yapacağım, kime ne alacağım, ne zaman alacağım, nerede saklayacağım” soruları üzerime bir yük gibi bindi. Bir de arkasından klasik sorum geldi: “Biz yılbaşında ne yapacağız? Ve buna nasıl karar vereceğiz?”
Tüm bu düşüncelerin farkında olmadan beni gerdiğini, o anın keyfini kaçırdığını ve gereksiz bir olumsuz gündem yarattığını anlamam çok uzun sürmedi. Gerginliğin azını seviyorum ama fazlasına hiç gelemiyorum. Bu nedenle hemen bir şeyler yapmam gerektiğini anladım.
Böyle başlayan Aralık ayının ikinci yarısında, zihnimdeki düşünce bantları giderek farklılaşmaya başladı. Şu andaki düşüncelerim: “Aman ne rahat oldu bu sefer yılbaşı alışverişleri, ne iyi ettim, çok içime sindi, ne keyifli aslında, tamam biz evdeyiz diye düşünelim bakalım neler olacak” şeklinde sıra sıra akıyor.
Nasıl mı geldim bu noktaya? Basit aslında, kendimi biraz dinleyerek, kendime sorular sorarak, bakış açımı anlayarak, başkalarıyla 2017’in değerlendirmesini yapıp, 2018’den beklediklerimizi paylaşarak ve tabi ki aksiyona geçerek. Aksiyona geçme kısmında SoulCollage® 2018 Takvim çalışmasının da büyük payı oldu, sürece teşekkür ediyorum.
Bu farkındalık deneyimlerimi ve çözüm alternatiflerimi de sizlerle paylaşmak isterim, belki size de yardımcı olur.

Alışverişle ilgili
• Alışveriş koşturmasına, uzun ödeme ve hediye paketi kuyruklarına kendinizi kaptırmadan önce alışverişlerinizi planlamanızı öneririm.
• Önce listele kimlere hediye almak istediğini sonra da yardım iste, başta eşinden, çocuklarından veya yakın arkadaşlarından. Mutlaka bir el atan oluyor merak etme.
• Ben hep bir günde bu işleri halletme yoluna gitmiştim geçmiş yıllarda, bu sene parçalara ayırarak hallettim, çok daha rahat ettim.
• Belki bazı hediyeleri internetten alabilirsin, bir bakmakta ve neler seçenek olabilir araştırmakta fayda var. Hem stresten hem de uzun kuyruklardan kurtulmuş olursun. Burada önemli olan detay, hediyeyi vereceğin kişinin hediyeyi değiştirme şansının olmadığı. Bunu da hesaba katmak gerek.
• Ne alıyorsan al bunu keyifle, o anı kaçırmadan yaşayarak yap. Anda kalarak hediye almayı deneyimlemek, yani almış olmak için değil aldığın hediyenin keyfini çıkararak almak. Hediyenin vereceği keyfi, mutluluğu deneyimle, kendi içinde oluşan duyguyu fark et. Neden mi bahsediyorum? Koşturmaca, halletmeye odaklanarak alışveriş yapma diyorum, anda kalarak, keyif alarak alışveriş yapmaktan bahsediyorum.
• Hediye almaktan hoşlandığın bir mağaza ya da marka var ise ondan en azından bir kaç kişiye hediye alarak karar verme sürecinde kendine yardımcı olabilirsin.
• Çevrende tanıdığın, bildiğin kendi işlerini yapan girişimciler var ise onların ürettiklerini almak da ne güzel olur. Takı tasarımcıları, sabun, çikolata, tatlı üreticileri, el işi yapanlar ne kadar çok. Senin de tanıdıkların vardır elbet.
• Yerel üreticilere ulaşıp, onlardan yerel hediyeler alabilirsin. Değişik olur, emeğe saygı olur ve yürekten olur.
• Derneklerin ürettiği yılbaşı hediye seçenekleri de çok çekici oluyor. Bu hediyeleri satın almak da, hediye vermek de, hediye almak da bir başka keyif, belki bunu deneyimlemek istersin.
• Bazen hediye çeki de alınabilir, neden olmasın? Kişinin kendi istediklerini alması için bir fırsattır, olabilir.
• Hediye alırken belki bu yılın temasını netleştirip ona uygun herkese hediye alabilirsin. Mesela bu yılın teması sağlıklı beslenme ise, matara, su kabı, termos, çay bardağı, süslü çay demleme aparatı, alışveriş bez torba, katı sebze sıkacağı, buharda pişirici, saklama kabı, değişik çaylar, ev yapımı reçel, memleketten bal olabilir. Bu yılın teması kadın girişimciler, kırmızı veya yeni yıl da olabilir.
• Alışverişlerinizde bir kişiye en fazla ne kadarlık bir harcama yapacağınızı belirlemek de karar vermekte ve nerelere bakacağınızı netleştirmekte size destek olacaktır.
• Bu yıl yapacağınız yılbaşı alışverişlerinde harcayacağınız bütçenin %10 daha azını harcamayı hedefleyerek bunu bir akıl oyununa dönüştürebilirsin. Alışverişe daha az para harcamak belki ekonomi için iyi bir şey değil ama evren ve vicdanimiz için çok önemli bir değer olabilir.
• Bu yılbaşı hediye almak yerine bir sivil toplum kuruluşuna bağışta bulunabilirsin, ya da hediye vereceğin kişinin adına bir yaratım yapıp ağaç dikebilirsin. Yaptığın bu olayı keyifli bir kart ile hediye vereceğin kişiye iletebilirsin. Biraz kendi el becerini kullanmak da olaya ayrı bir anlam katacaktır.
• Yılbaşında küçük büyük yeni bir şey de kendine al ve hediye et. Bir kalem, bir eğitim, bir bluz, bir ruj, bir bere olabilir. Bu hediyeye de bir anlam yükle, bu yıl yazı yazacağım, kendini geliştireceğim, farklı renkleri üzerimde taşıyacağım, nasıl göründüğüme dikkat edeceğim, rahatlığım hep ön planda olacak gibi mesajları kendin için dile getir.
• Bir hediye de sizden hiç hediye beklemeyen birine alın, bu kişi belki de hayatında ilk defa yeni yıl hediyesi alan biri olabilir. Çevremizde bakmadan göremeyeceğimiz çok zorluk, mutsuzluk var. Yeni yıl hediye vermek için çok güzel bir bahane olabilir.

Yılbaşı gecesi planı ile ilgili
• Aşağıdaki konuları düşünmek bu sene ne yapacağına bir temel oluşturması nedeniyle önemli olacaktır. Düşünmeye biraz zaman ayır.
• Düşünmek lazım bu seneye kadar yılbaşı gecesi genelde neler yaptın? Bunu yapmaya devam etmek istiyor musun? Keyif aldığın hangi aktiviteler oldu? Yılbaşını kim veya kimlerle mutlaka geçireceksin? Onların öncelikleri ne? Yılbaşı gecesi nasıl bir duygu deneyimlemek istiyorsun?
• Bu soruların cevaplarını hem kendinle hem de yakın çevrenle konuşmaya başladığında sen de yılbaşı gecesi ne yapabileceğinin netleştiğini göreceksin.
• Yılbaşı gecesi bir ritüel demek aslında. Senin de yaptığın ritüeller vardır mutlaka. Bunun dışında bir şey yapmak istiyorsan ısrarcı olman ve mücadele etmen gerekiyor biliyorsun değil mi? Kimse ilk teklifte farklı bir şeye aman da ne güzel olur demiyor, hemen bir itiraz gelebiliyor. Mücadele edeceksen değişir unutma.
• Yılbaşında evini açacaksan arkadaşlarına yardım iste, sen gideceksen başkasına yardım et. Hayat paylaşınca, yılbaşı el ele verince bir şölen oluyor. Kalabalık kutlamalar da bir o kadar keyifli, değil mi?
• Hiç bir şey yapmayabilirsin, bu da bir seçenek biliyorsun. O geceyi kendine ayırabilirsin. Meditasyon yapabilirsin, uzun bir yürüyüşe çıkabilirsin, kendine keyifli bir akşam yemeği hazırlayabilirsin. Şarj etmek için kendine zaman ayırmak için bir fırsat olarak kullanabilirsin. Yeni yıla bütünsel hazırlıkla ilgili
• Varsa çevrenizde 2018 yılına girişle ilgili yapılan kişisel gelişim aktivitelerine katılın. Benim tanıdığım bir çok arkadaşım yeni yıl teması ile çalışmalar yapıyor. Ben kendim de yaptığım için şanslıyım, çevremde çok alternatif var, mutlaka birisi sizin de çevrenizdedir, bir arayın.
• Evde oturup “2017 bana neler kattı, neler oldu, hediyeler nelerdi, zorlandığım neler oldu?” diye bir yazı çalışması yapın. Sonra da kendinize 2018’den neler beklediğinizi sorun, cevaplarınızı yazın.
• 2018 yılını 4 mevsime ayırıp neler yapmak istediğinizi listeleyin. Kış, ilkbahar, yaz, sonbahar yapılacaklar listesine sahip olmayı deneyimleyin. Listeler uzayıp gitsin, istekler aksın.
• Bir kağıda bir yuvarlak çizin ve içine “iyi ki varlar” yazıp çevresine sahip olduğunuz ve şükrettiklerinizi yazın. İyi ki lenslerim var benim son dönem fark ettiğim ve şükrettiğim bir durum. Şükrettiklerimiz ailemiz, sağlığımız, yüreğimiz de olabilir, lensimiz de.

Yılbaşı dönemi hem stresli hem de eğlenceli olabilir, esintiyi fırtınaya çevirmemek bizim elimizde.

 

Yazan: Zeynep Balcı

Kurucu Ortak

SiZe Bütünsel Yaklaşım