Kadının Kariyer Halleri – kadinim.com

Bundan 3 sene önce Milano’da bir kadın network toplantısında iş hayatında cinsiyet dengesi konusunda yazar olan Avivah Wittenberg –Cox’u dinleme fırsatı buldum. Konuşması sırasında açıkladığı ve yaş aralıklarına göre kadının kariyere bakış açısının farklılaştığını duymak beni çok rahatlattı.

Buradan çıkarımım şöyle. İçinde bulunduğumuz yaş dönemlerinin gerçeklikleri kariyer hayatımıza farklı anlamlar katıyor. Mesela eğitimini yeni tamamlamış ve iş hayatına yeni başlayıp ısınma turları attığımız 20’li yaşların ana teması hırs. O yaşlarda hırs ve rekabet eğlenceli bir olgu. Özümüzdeki duygumuz “Her şeyi yapabilir, becerebilirim, kim tutar beni”. 30’lu yaşlarımızda hırs devam etmekle birlikte hız kesiyor. Bir yandan evlenmek ve çocuk sahibi olma konusu da ajandamıza giriyor ve belki de kariyer rotasında bizi yavaşlatabiliyor veya kafamız karışabiliyor. Sadece çocuk sahibi olma ihtimali bile, zorlu ama geliştiren görev değişikliklerine karşı iştahımızı kesebiliyor. Burada ana düşüncemiz önce “Kariyer mi çocuk mu” ve belki de sonrasında “Hem kariyer hem çocuk”, “Ama yoruluyorum, nasıl yapacağım?” gibi düşünce ve sorulardan oluşuyor. 40’lı yaşlarda evli ve çocuklu isek çocuklar biraz büyüyüp okullara dağılınca, odağımız tekrar kariyere dönebiliyor. Nefes almaya çalışırken, bir yandan “Nerede kalmıştık” bakış açısıyla gelişime, terfiye açık olma halimizle baş başa kalabiliyoruz. 50’li yaşlar ise hayallerimizi gerçekleştirme arzusunun kariyer hedeflerine egemen olduğu yaşlar. Yani “Kariyer tamam da topluma nasıl katkıda bulunabilirim, bunlar benim en iyi yıllarım” dediğimiz seneler.

Kısaca ana temada başarıya bakış açısı da bu yaş gruplarına göre değişiyorsa, o zaman bunların dönemlerinin bize ve etrafımıza mesajlarını bilmek sizi de rahatlatmaz mı?

Başarı faktörleri aynı gibi görünse de kadın ve erkek için başarı ile ilgili tanım ve aslen tutumlar farklılık gösteriyor. Genel anlamda, kadın ve erkeğin başarı tanımı aynı değil…

Para, statü, yaşam kalitesi, topluma katkı sağlama, mutlu olma, dünya üzerinde etki yaratma başarı sepetinde yer alan kavramlar.

Mesela yüksek ücret ve pozisyon erkekler için daha güçlü hedefler iken, kadınlar için iş hayatının kalitesi ve yaşanan deneyim öne çıkabiliyor. İş hayatında erkek kadına göre daha rekabetçi olup, başarı skoru peşinde iken kadın daha işbirlikçi kazançları hedefleyebiliyor. Buradaki temel olgu, başarının tanımında iyi veya kötü, yanlış veya hata olmadığı… Ancak sorulacak soru şu; “Acaba kadın kendi bireysel başarısını öne çıkartmak adına nerede duruyor?”

Kendimize şu soruları sorarak başlayabiliriz:

  • Kariyerimde neredeyim?
  • Yeteneklerimi gerçekleştirdiğimi düşündüğüm bir noktada mıyım?
  • Hedeflerimi gerçekleştirme yolunda ilerleyebiliyor muyum?
  • Başarı benim için ne ifade ediyor?
  • Kariyer hayatında ilerlemek benim için ne demek?
  • Nasıl bir etki yaratmak istiyorum?
  • Unvan mı, etki alanım mı artsın, coğrafi kapsamım mı genişlesin, yaratıcılık mı sağlansın, ofise neşe mi getireceğim, başka kadınlara yardım mı edeceğim? Mevcut durumda amacım ne?

Kariyer de ilerleme tanımımız her zaman bize ait yani çok kişisel. Bu tanım ne olursa olsun hepimizin kendiyle ilgili net göremediği kör noktaları var. Mesela bizi bir yerlere getiren belirli davranış ve tutumlar bir noktada bize engel olabiliyor. Uzmanlık seviyesinde olduğumuzda kılı kırk yarmak, detaycı olmak harika tutumlar iken, yöneticilikte bu kadar detaycılık kaynak israfına dönüşebiliyor ve bizden bunlar değil, işleri ve ekipleri yönetmemiz bekleniyor. Bu davranışlar kadın ve erkek için farklılık gösterebiliyor. Mesela bir performans görüşmesinde kadın nelerin iyi olduğuna değil nelerin iyi olmadığına erkeklerden daha fazla takılıyor. Erkek aynı geri bildirimde “A süperim darken”, kadın kendini daha fazla kritik etmeye başlayabiliyor. Oysa kariyer basamaklarında yükseldikçe bu kadar öz eleştiriyi yüksek sesle yapmak, başkalarının bizle ilgili olan algısını olumsuz etkileyebiliyor. Erkekler övgüyü kadından daha kolay, suçluluğu ise daha zor kabul ediyor.

Davranış ve tutumlarımız bazen oto pilot hallerimiz oluyor ve biz bunları karakterimizin parçası sanıyoruz. Bunlar illa biz değiliz. “Ben iyi sunum yapamam, fikirlerimi kolay kabul ettiremem, kolay değişiklik yapamam” gibi düşünceler bunlardan bazıları. Oysa üzerinde çalışarak, kariyerinizde ilerlemekten bizi alıkoyan tutum ve davranışlarımızın farkına varabilir ve bunları değiştirmek ile ilgili çaba sarf edebiliriz. Her şey önce zihinde başlıyor ama özde kabul ile içselleşiyor.

Tabii yukarıda belirttiklerim araştırmaların ve gözlemlerimin ortaya koyduğu ortalama ve genel bulgular. Bireysel gerçekliğimiz bundan sapma gösterebilir. Ancak tüm bunları dikkate almak çevremizle olan iletişimi ve ilişkiyi kolaylaştırabilir.

Bu noktada da sorulması gereken sorular şunlar; Neler bizim kontrolümüzde, neler kör noktamız, hangi davranış ve tutumumuzu değiştirmek kariyerde bizi hedefimize kolaylıkla taşıyabilir?

Sibel Yücesan

SiZe Bütünsel Yaklaşım Yönetici Ortak

https://lnkd.in/gZGPqhk