Yeni Bir Şeylere Başlamanın Tam Zamanı – perakende.org

Karantina ve #evdekal günleri içinde yeni bir şeye başlamak ve bunun hayatınızı değiştirmesi mümkün olabilir mi?

Ve bu meditasyon olabilir mi?

Tam 15 yıl önce şirketin üst düzeylerinde ülkeler ve çoklu sorumluluklar arasında koştururken aniden çöken immün sistemim benden hesap sorduğunda anladım ki hayatımda bir şeyler değişmeli. Bu tempo, bu savruluş beni başarıya değil doğrudan hastaneye götürecek diyerek çözüm yolları  aramaya koyuldum ve karşıma zihnimi ve ruhumu sakinleştirecek meditasyon tekniği çıktı. Önce gayet şüpheyle yaklaştığım bu yolculukta, meditasyon hakkında kitaplar okuyup araştırınca, kabulüm gerçekleşmeye başladı ve bir gün çok sevdiğim biri bana meditasyonda yanlış bir şey yapmana ve kendine zarar vermene imkan yok diye kulağıma fısıldayınca denemelerim başladı. Her gün yapmadım, her zaman hatırlamadım ama orda olduğunu bildiğim bir tekniği gerektiğinde dolaptan çıkardım ve uyguladım. Son beş senedir de mindfulness tekniklerini uyguluyor ve eğitmenliğini yapıyorum.

Bazen sevinçliyken bazen panikken bazen de sabah ritüeli olarak ama hep kendimle bağlantıda olabileceğimi hatırlatan sakinleşme teknikleri beni içinde bulunduğum durum ne olursa olsun,  dünya ile hizalıyor,  topraklıyor, odağımı şimdiki ana getiriyor ve ben olanı olduğu gibi kabul ederek güne başlayabiliyorum.

Peki son yıllarda iş dünyasında da ortaya çıkan bu zihinsel  rahatlama/meditasyon pratikleri neden bu kadar büyük bir etki yaratıyor?

Bunun en önemli nedenlerinden biri meditasyon / mindfulness hakkında  eskiye göre daha fazla bilimsel araştırma yapılmış olması. Bu pratiğin gücünün hayatlarımızı değiştirdiğine dair binlerce kanıt var.

Meditasyon /Mindfulness bize sadece stres, hastalık ve duygusal güçlüklerle ilgili semptomlarla başa çıkarken kullanabileceğimiz, alet çantamızda duracak basit teknikler sağlamakla kalmıyor, ayrıca acı çekmenin altında yatan en büyük sebeplerden birinin yok olmasına da yardımcı oluyor, bu da bizi yaşamdan koparan o izole olma, ayrı olma hissi.

Meraklandım diyip hayatında meditasyona yer vermek isteyeceklere önerilerim var:

Basit başlayın

Şimdi nasıl buna zaman ayırırım,  buna uygun durum, yer, nasıl bulurum demek cesaretimizi kırabilir, merakımızı soldurabilir. Oysa meditasyon en basit anlamıyla odağınızı şimdiki ana getirmek ve bunun içinde  en sade şeklinde nefese odaklanmak.  Yerin zamanın hiç önemi yok, siz ne zaman isterseniz ve nerede olması gerekiyorsa. Spiritüel bir deneyim yaşamak isteyenler farklı meditasyonlar yapabilirler ve bunların bir ritüeli olabilir ama meditasyon özünde kendimiz ile bağlantı kurmak demek ve bunu  en sade haliyle yaşamak en güzeli.

Meditasyon nasıl yapılıra ufak bir örnek.

Rahat yer ve  rahat bir pozisyona geçin.

Gözlerinizi kapayın, dikkatinizi nefese getirin.

Nefes alınca  farkında olun, Nefes verince  farkında olun

Zihin bir yerlere kaçınca farkında olun, düşüncelerinizi yakalayın ve dikkati tekrar nefese getirin.

En az beş ama idealde on dakikalık zamanlama yapın ve alarm kurun.

Unutmayın gittikçe kolaylaşacak ve devam edin.

Meditasyon ve mindfulness pratikleri yaptıkça alışacağımız bir yol. Beyin için yeni nöral yollar ve sinapslar oluşuyor ve bu da bizi her sefere daha hazırlıklı hale getiriyor.

Şimdiki an kabul ile başlar

Olanı olduğu gibi kabul etmek, içinde bulunduğumuz zorlayıcı şartları, duyguları var oldukları şekilde görmek, değiştirmeye çalışmadan bize olan mesajlarını anlamak, zihnimizin düşüncelerimizin ve tüm bunların bedende yarattığı hislere odaklanmak bize şimdiki anın hediyeleri.  Hızlı ve öfkeli yaşamda devam ederken,  bedenimiz ve duygularımızla çok kopuk yaşamlar sürdürebiliyoruz.  Meditasyon ve mindfulness bizi tekrar yaşama ve kendimize bağlıyor.

Ne yaparsak  kendi hızımızda – performans kaygısı yok

Yaşadığımız dünyada o kadar başarıya, hedeflere, olumlu ve iyi yaşama odaklanıyoruz ki, hep bir performans kaygısı taşıyoruz. Meditasyon yaparken rahatız çünkü bir ölçütü yok, hepimizi rahat ettirecek  kendi adımlarımız, kendi hızımızla ilerlemenin sakinliği olmalı.

Mindfulness ‘ın babası  Jon Kabat-Zinn’in de dediği gibi meditasyon mindfulness pratikleri  bir ‘’macera’’ çünkü bu kadar basit görünen bir pratik bize yepyeni ufuklar açıyor. Bizi kendi hayatımızla yepyeni bir şekilde tekrar tanıştırıyor, dünyamızı ve bizleri olumlu olarak dönüştürüyor ve karşımıza kendi hayatlarımızın kontrolünü ele geçirmek çılgın dünyada huzur bulmak adına önemli bir seçim olarak çıkıyor.

Eğer meditasyon /mindfulness ‘I  öğrenmek ve  pratikleri yapabilmek için çok az zamana sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, işte tam da bu iş size göre. Zira en çok ihtiyacı olan siz olabilir misiniz?

Sibel Yücesan